Pożyczka gotówkowa w SKOK – jak wybrać?

Pożyczkę gotówkową spotkamy w bankach uniwersalnych, oferujących wszystkie rodzaje produktów finansowych, ale i w tych specjalistycznych, koncentrujących się na zobowiązaniach gotówkowych. Pokażemy jak nie pogubić się w gąszczu ofert. Zanim przystąpimy do porównywania, należy realnie określić, ile gotówki potrzebujemy i na jakie raty nas stać. Ważne jest też określenie formy spłaty: formuły rat równych czy malejących. Pierwsze są całościowo bardziej kosztowne, lecz na początku łatwiej je spłacać. Z drugimi jest dokładnie na odwrót.

Oprocentowanie jest ważne, ale jakie?

Najważniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę porównując oferty pożyczek jest oprocentowanie, lecz nie nominalne, a rzeczywiste. Który wskaźnik je pokazuje, pozwalając porównać konkurencyjność napotykanych ofert? To oczywiście RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pokazuje ona faktyczny koszt kredytu czy pożyczki. Składają się na nią, poza oprocentowaniem, wszystkie dodatkowe koszty, czyli prowizja, ewentualna opłata przygotowawcza czy składki ubezpieczeniowe.

Cross-selling – czy warto skorzystać?

Dobrze też porównać każdy z tych składników z osobna, zwłaszcza jeśli zależy nam, by na początku zapłacić bankowi jak najmniej. By tak było konieczna jest niska prowizja, a przy większości pożyczek gotówkowych wynosi ok. 10%. W toku negocjacji i badania zdolności kredytowej może się ona jeszcze zwiększyć, warto więc by na starcie była ona na jak najniższym pułapie.
Czasem możemy natrafić na tzw. cross-selling, polegający na np. obniżeniu oprocentowania lub prowizji dzięki skorzystaniu z dodatkowego ubezpieczenia czy konta. Należy wtedy dokładnie sprawdzić, czy dla przykładu obniżone oprocentowanie zrekompensuje poniesione koszty na składkę ubezpieczeniową. Zawsze trzeba się zastanowić, czy nie jest to tylko próba przerzucenia kosztów w rozwiązaniu, które na pierwszy rzut oka opłaca się klientowi.

Porównuj oferty łatwo i szybko

Jak jednak sprawdzić te wszystkie aspekty, bez tracenia czasu, w trakcie wyboru produktu i po wyborze kosztownej pożyczki także pieniędzy? Łatwo i szybko można to zrobić, korzystając np. z rankingu pożyczek hipotecznych, gdzie mamy zestawione najlepsze propozycje. Dodatkowo, szczegółowo rozpisane, dzięki czemu skutecznie zawęzimy swój wybór. W czasach, gdy wiele pożyczek jest dostępnych online z wypłatą nawet w ten sam dzień, wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*